Jak uzyskać piękne trawniki? Projektowanie, nawadnianie.

Ażeby nasze trawniki zachwycały swoim wyglądem, opłaca się troszczyć się o to już w momencie zakładania. W przeciągu tworzenia ogródków należałoby przeznaczyć odpowiednio wiele uwagi trawnikom, zamiast skupiać się wyłącznie na rabatach.

Trawniki należy przede wszystkim starannie zaprojektować. Najlepiej jeśli rozrysujemy cały projekt na papierze, a następnie będziemy go skrupulatnie realizować. W ten sposób zyskamy pewność, że nasze trawniki będą rzeczywiście wyglądały tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kolejny krok to wybór sposobu założenia trawnika. Możemy zdecydować się na wysianie go z nasion bądź rozwinięcie z rolki. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto starannie przeanalizować, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Powinniśmy także starannie przemyśleć wybór gatunku trawy, który wykorzystamy w swoim ogrodzie. Poszczególne gatunki mają różne cechy charakterystyczne, różne przeznaczenie i różną wytrzymałość na użytkowanie. Wybierając gatunki na swoje trawniki, powinniśmy uwzględnić wszystkie te czynniki.

Gdy nasz trawnik będzie już wysiany, musimy jeszcze starannie przemyśleć kwestię jego pielęgnacji. Zabiegi, których wymagają trawniki, by utrzymać je w dobrej kondycji nie są zbyt skomplikowane, ani pracochłonne, niemniej jednak należy dbać o to, by wykonywać je regularnie.

Należy zadbać chociażby o odpowiednie nawadnianie trawników. Można wykorzystać w tym celu specjalne systemy nawadniania bądź tradycyjny szlauch i konewkę, zależnie od tego, jak wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić na podlewanie.

Od czasu do czasu nasze trawniki wymagają też nawożenia. Dostarczamy im w ten sposób dodatkowej dawki substancji odżywczych, które skutecznie zasilają trawniki i sprawiają, że prezentują się jeszcze piękniej.